Program

Duo L&M

17:00   Arcibiskupský zámek

Duo L&M

Láska nezná hranic a ty mezi zeměmi, z nichž pocházejí tvůrci skladeb tohoto programu, byly stejně střežené jako propustné. Na jednu stranu se tito skladatelé snažili vlastní tvůrčí osobností odlišovat od kolegů jiných „národů“ a škol, na straně druhé se jimi rádi nechávali ovlivňovat a inspirovat. Ostatně hranice byly i tehdy místem doteku, kde se stýkaly kultury, styly či konkrétní osoby. Francouzský filosof René Descartes ve spisu Vášně duše (1659) popsal anatomii šesti základních vášní – úžasu, lásky, nenávisti, touhy, radosti a smutku. Je pozoruhodné, že je francouzský skladatel či básník uměleckými prostředky mapuje a představuje stejně nadšeně jako jeho italský kolega.

Koncertní program Doteky lásky je příznačně zarámovám skladbami průkopníka nového stylu (seconda prattica) a autora nejznámější z prvních oper - Claudia Monteverdiho (1567-1643). Prolog Hudby k příběhu o Orfeově hledání ztracené lásky otevírá tento kaleidoskop různých situací a aspektů, protínajících se pohledů očima básníků a hudebních skladatelů sedmnáctého století. Závěrečná Monteverdiho píseň Quel sguardo sdegnosetto vyšla 1632 ve sbírce Scherzi musicali (Hudební žerty) jako intimní zpověď pokoušeného a naoko odmítaného milence, ale i jako taková je prodchnuta divadelností a nespoutanou emocionalitou výčitek a usmíření – Klidně mne svým pohledem probodni, když mne ale potom svým pohledem zase uzdravíš.

Koupit vstupenku

Vstupenky na letošní ročník jsou již v prodeji. Již nyní si vstupenky můžete zakoupit pohodlně z domu za zvýhodněnou předprodejní cenu.

Více informací o vstupném Zakoupit vstupenky online
Partneři festivalu Hortus Magicus