Hortus Magicus

Carl Ditters: Il Tribunale di Giove - Ensemble Damian - Obnovená světová barokní serenata

20:00   Velký skleník

Carl Ditters: Il Tribunale di Giove - Ensemble Damian - Obnovená světová barokní serenata

Carl Ditters von Dittersdorf: Il Tribunale di Giove (Berlín 1775)

(opera je v italštině s českými titulky)

Serenata měla premiéru v rámci oslav narozenin pruského krále Fridricha II. Velikého 24. ledna 1775.

V prologu alegorická postava Genia Evropy v doprovodu Času strhává roušku Osudu a ptá se ho na to, kdo by měl vládnout kontinentu, aby zajistil prosperitu a mír. Osud odkazuje na rozhodnutí samotného Jupitera a posílá je na Olymp. V samotné jednoaktové serenatě pak bohové Apolón, Minerva, Mars a Štěstěna s podporou svých sborů přednášejí jednotlivě odlišné koncepty řízení Evropské unie. Jupiter nakonec oznamuje, že už má člověka, který spojuje přednosti všech božských rivalů: je jím právě jubilující pruský král.

Rukopisná partitura je zachovaná v Royal College of music v Londýně s datem vzniku 1774. Tento letopočet se také udává u příležitosti uvedení serenaty na Jánském vrchu. Je možné, že se jednalo o jakousi domácí zkoušku, či předpremiéru, jak dosvědčuje u jiných děl Dittersova autobiografie.

Serenata vznikla pro oslavu narozenin pruského krále Fridricha II. Velikého (1712-1786) a měla premiéru 24. ledna 1775 v Berlíně. V prologu vystupují alegorické postavy Osud, Čas a Genius Evropy. V samotné jednoaktové serenatě vystupují olympští bohové: Jupiter, Apollo, Minerva, Mars a Štěstěna. Zajímavostí je, že každý božský výstup je komentován sborem, což dává serenatě monumentální oratorní charakter. Jak ale vyplývá z tisku libreta obsahujícího detailní popisy scén, byla provozovaná v divadle scénicky.

O souboru Ensemble Damian

Od prvního veřejného vystoupení v roce 1995 se Ensemble Damian zaměřuje téměř výhradně na autentickou interpretaci barokní a soudobé hudby. Soubor čerpá z bohatého fondu českých a moravských archivů.

Ensemble Damian má pohyblivý počet členů podle provozovaných skladeb. V největším obsazení dosahuje velikosti komorního orchestru a komorního sboru. Pro jeho vokalisty je příznačné používání rovného hlasu s přirozenou barvou nezatíženou vibrátem a jinými operními zvyklostmi. Pro interpretaci barokní hudby používá kopií dobových nástrojů. Soubor se rovněž snaží opouštět schéma klasické koncertní prezentace a koncipovat své programy do tematicky propojených ploch. Věnuje se převážně scénickému provádění barokních i soudobých oper. Cílem není historická rekonstrukce, ale živý a současný tvar, který je dobře srozumitelný širokému spektru diváků. V řadě projektů soubor kombinuje historické, moderní a netradiční nástroje. Největším projektem Ensemble Damian v létě 2011 bylo účinkování na operním „maratonu“ Pražské barokní slavnosti, kde odehrál 72 představení. Od roku 2013 pořádá soubor obdobnou akci v domácím prostředí pod názvem Olomoucké barokní slavnosti, kde každoročně uvede díla v obnovených premiérách nebo světových premiérách. Vedle toho soubor pravidelně pořádá koncem roku festival Opera Schrattenbach, zaměřený na soudobé hudební divadlo. Soubor provozuje rozebiratelnou divadelní scénu Theatrum Schrattenbach a používá rozsáhlý depozitář originálních kostýmů.

Umělecké vedení: Tomáš Hanzlík

Koupit vstupenku

Vstupenky na letošní ročník jsou již v prodeji. Nyní si vstupenky můžete zakoupit pohodlně z domu za zvýhodněnou předprodejní cenu.

Zakoupit vstupenky onlineVíce informací o vstupném

Rychlý kontakt
Zůstaňme v kontaktu

© Kulturní Morava, z. s., vytvořil Pavel Láhner