Hortus Magicus

Pietro Andrea Ziani: L’Elice - Ensemble Damian - Novodobá inscenace

20:00   Velký skleník

Pietro Andrea Ziani: L’Elice - Ensemble Damian - Novodobá inscenace

Pietro Andrea Ziani: L’Elice Per Musica. Introduzzione ad un Regio Balletto nel Di Natale Della Elice (Vídeň 1666)

(opera je v italštině s českými titulky)

Obnovená světová premiéra barokní serenaty

Libreto pro císařovnu vdovu Eleonoru Magdalenu (1630–1686) napsal v roce 1666 Domenico Federici (1633–1720). Dramatizaci odehráli dvorští herci v jednodušších kulisách architekta a scénografa Lodovica Ottavia Burnaciniho v zahradách Amalienburgu při příležitosti císařovniných narozenin. Hudbu zkomponoval Pietro Andrea Ziani (kolem 1617–1684). Federici přepsal příběh z Ovidiových proměn

Komická opera s prvky commedie del´arte zkomponovaná k narozeninám maminky císaře Leopolda I. Volně zpracovává mýtus o nymfě Kalistó, zde přejmenované na Elice. Ta by jako Dianina družka měla zůstat cudná a odříkat se milostných pletek. Obzvlášť o to dbá její královský otec Lykaón. V přestrojení za dvořana se jí totiž snaží svést samotný Jupiter. Když se ho nevědoucí král snaží zahnat oštěpem, netrefí se a je proměněn ve vlka. Hříšná Elice pak Dianou v medvědici. Jupiter však tuto metamorfózu využije po svém a bere svou milenku na nebe jako souhvězdí. V závěru opery tančily balet samotné císařovy sestry na hudbu Johanna Heinricha Schmelzera, která se unikátně zachovala v Kroměříži.

Interpretace: Ensemble Damian (2 housle, 2 violy, theirba, gamba, varhanní positiv)

Sólisté: Hana Holodňáková, Helena Kalambová, Vincent Ignác Novotný, Vojtěch Pačák, Juliana Synková, Jiří Poláček, Martin Ptáček, Rostislav Baláž

O souboru Ensemble Damian

Od prvního veřejného vystoupení v roce 1995 se Ensemble Damian zaměřuje téměř výhradně na autentickou interpretaci barokní a soudobé hudby. Soubor čerpá z bohatého fondu českých a moravských archivů.

Ensemble Damian má pohyblivý počet členů podle provozovaných skladeb. V největším obsazení dosahuje velikosti komorního orchestru a komorního sboru. Pro jeho vokalisty je příznačné používání rovného hlasu s přirozenou barvou nezatíženou vibrátem a jinými operními zvyklostmi. Pro interpretaci barokní hudby používá kopií dobových nástrojů. Soubor se rovněž snaží opouštět schéma klasické koncertní prezentace a koncipovat své programy do tematicky propojených ploch. Věnuje se převážně scénickému provádění barokních i soudobých oper. Cílem není historická rekonstrukce, ale živý a současný tvar, který je dobře srozumitelný širokému spektru diváků. V řadě projektů soubor kombinuje historické, moderní a netradiční nástroje. Největším projektem Ensemble Damian v létě 2011 bylo účinkování na operním „maratonu“ Pražské barokní slavnosti, kde odehrál 72 představení. Od roku 2013 pořádá soubor obdobnou akci v domácím prostředí pod názvem Olomoucké barokní slavnosti, kde každoročně uvede díla v obnovených premiérách nebo světových premiérách. Vedle toho soubor pravidelně pořádá koncem roku festival Opera Schrattenbach, zaměřený na soudobé hudební divadlo. Soubor provozuje rozebiratelnou divadelní scénu Theatrum Schrattenbach a používá rozsáhlý depozitář originálních kostýmů.

Umělecké vedení: Tomáš Hanzlík

Koupit vstupenku

Vstupenky na letošní ročník jsou již v prodeji. Nyní si vstupenky můžete zakoupit pohodlně z domu za zvýhodněnou předprodejní cenu.

Zakoupit vstupenky onlineVíce informací o vstupném

Rychlý kontakt
Zůstaňme v kontaktu

© Kulturní Morava, z. s., vytvořil Pavel Láhner